x
Dimnida Blog
Günden Güne Mobilleşiyoruz

Şirketimizin faaliyet alanı gereği müşterilerimizin web siteleri ve/veya web tabanlı uygulamalarının gerek güvenlik gerekse içerik yönetimi sebebiyle düzenli olarak erişim analizlerini yapmaktayız. Son birkaç aydır mobil erişimlerin gözle görülür düzeyde arttığını gözlemledik. Hal böyle olunca Türkiye genelinde inceleme yaptığımızda sonuç tam da tahmin ettiğimiz gibi çıktı. Tüm Türkiye hızlı bir şekilde mobilleşmeye başlamış.

StatCounter verilerini incelediğimizde ilk kez Mart 2016 döneminde mobil erişimler ile masaüstü erişimlerin eşitlendiğini, ardından mobil erişimler artış gösterirken masaüstü erişimlerde bir düşüş başladığını görüyoruz.

Bu kesişme döneminin Türkiye´de 4.5G bağlantının kullanılmaya başlandığı dönemi işaret ettiğini söyleyebiliriz. Hatta grafikteki ivmelenme incelendiğinde de ileriki günlerde bu artışın biraz daha devam edeceğini tahmin edebiliyoruz.

Bu durumda internet üzerinde yayınlanmakta olan web sitelerinin, web uygulamalarının hızlı bir şekilde mobil dönüşümlerinin yapılması, mobil uyumlu web sitesi tasarımlar teknik adıyla responsive design üzerinde yoğunlaşılması, hatta mobil cihazların sunduğu arama, navigasyon gibi özelliklerin de bu uygulamalar üzerinde yer alacak şekilde kodlama revizyonlarının da yapılması gerekmektedir.

Son olarak Türkiye´deki standart bağlantı hızının maalesef hala Dünya standartlarının çok gerisinde olduğunu, neredeyse Dünya ortalamasının 1/50´si civarında olduğunu da söylemeden geçmeyelim. Bu veriler toplum olarak vizyon sahibi olduğumuzu gösterse de daha gidecek çok yolumuz olduğu gerçeğini de unutmamak gerekiyor.