x
Dimnida Blog
Nedir Şu CRM Dedikleri?

CRM (“Customer Relationship Management”) ,Türkçe karşılığı ile Müşteri İlişkileri Yönetimi’dir. Aslına bakarsanız bu pek de bir anlam içermez, anlaşılması için yeterli bir ifade değildir. CRM genel anlamda bir mantıktır, yaklaşımdır, çalışma şeklidir. Bir program değildir, bir yazılım değildir. Bu sebeple biz “CRM yazılımı almak istiyoruz”, “CRM’e geçmek istiyoruz” demek de yanlıştır.

Müşterin doğum günlerinin kaydedilmesi, toplu mesaj gönderilmesi CRM’in bir parçasıdır ancak sadece bu demek de değildir. Peki CRM kapsamında neler yapılabilir?

- Müşterinizin sizden neler istediğini, hangi grup ürünlerden veya hizmetlerden aldığını tespit edebilirsiniz ve buna göre strateji geliştirebilirsiniz.

- Hangi ürünlerin hangi dönemlerde ne kadar satıldığını tespit edip ona göre kampanyalar düzenleyebilirsiniz. Bu kampanyaların kimler için önem taşıdığını da tespit edebilirsiniz.

- Müşterinizin hangi periyotlarla sizden alışveriş yaptığını tespit edebilirsiniz. Bu doğrultuda da ileriki tarihlerde neler satabileceğinizi ve ortalama satışınızın ne kadar olabileceğini tahmin edebilirsiniz.

- Ürünlerinizin nerelere gönderildiğini tespit edebilirsiniz. Bu sayede nakliye, ulaşım, montaj gibi hizmetlerinizde stratejiler geliştirebilirsiniz.

Bu maddelerin daha onlarcası sayılabilir. Önemli olan size para kazandırabilecek verilere ulaşmaktır. Bilindiği üzere yeni bir müşteri, sürekli müşteriye göre çok daha maliyetlidir ve CRM ile müşterilerinizi sürekli kılmak daha kolaydır. Ayrıca müşteriyi tanımanız, ona yeni satışlar yapabileceğiniz anlamına da gelir. Dolayısıyla size bu verileri verebilecek olan yazılımlar en önemlileridir.

Dünyada işletmeler için en çok yatırım yapılan kanal CRM kanalıdır. Öyle ki milyon dolarlar ile ifade edilebilen bütçeler ile satış desteği sağlanabilmekte ve hatta kesin satışlar tespit edilebilmektedir.

Özetle CRM, elinizdeki verilerin yorumlanarak kullanılmasıdır. Ne kadar çok veri varsa o kadar yoruma ulaşmış olursunuz. Ancak şirketinizin stratejileri başka şirketlerle aynı olmayacağından bir paket CRM uygulaması, veya bir online CRM uygulaması tam anlamıyla ihtiyacınızı karşılamayabilir. Bu sebeple de doğru araştırma yaparak kendinize özel CRM uygulaması yaratılması en kazançlı yöntem olacaktır.